Yhdessä ollaan enemmän
Verkatehdas-konsernin uudet johtajat aikovat pitää korttelin elinvoimaisena yhteistyön, uskalluksen ja laadukkaiden sisältöjen avulla.
Verkatehtaalla siirryttiin marraskuussa uuteen aikaan, kun Savonlinnan Oopperajuhlien kaupallisena johtajana aiemmin toiminut Mika Nevalainen aloitti Verkatehtaan toimitusjohtajana, ja Seinäjoen kaupunginteatterin taiteellisena johtajana toiminut Pauliina Salonius astui Hämeenlinnan teatterin johtoon. Verkatehdas on tullut johtajille tilana tutuksi jo aiemmin erilaisten katsomokokemusten kautta.

– Verkatehdas on ylipäätään tapahtumissa käyvien keskuudessa tuttu paikka. Mutta olemme huomanneet, että on myös paljon yleisöä ja tapahtumajärjestäjiä, joilta Verkatehdas on mennyt tutkan ohi. Korttelin tunnettuuden ja vetovoiman nostaminen tapahtuu mielestäni vain sisältöjen kautta, ja kyllähän meiltä yleisö odottaa linjauksia, että mihin suuntaan lähdetään menemään, Nevalainen pohtii.
Radikaalien suunnanmuutosten sijaan uudet johtajat lähtevät lisäämään sisältöjä ja vahvistamaan sitä hyvää, mitä korttelissa jo on.
– Se tehdään kehittämällä yhteistyötä. Yhdessä ollaan enemmän ja pystytään tekemään isommin, Salonius toteaa. Samoilla linjoilla on myös Nevalainen: – Aloitimme Pauliinan kanssa korttelitoimijoiden foorumiryhmän. Rupeamme miettimään siellä yhteisiä tapahtumapäiviä. Esimerkiksi vapusta tulee konsertteineen ja brunsseineen vähän erottuvampi kuin viime vuosina. Laitetaan se näkymään läpi korttelin aina etupihalle saakka.
Iso vau!
Hämeenlinnan teatterin ja Verkatehtaan välistä yhteistyötä on tarkoitus tiivistää Vanaja-salissa ja Studio-näyttämöllä toteutettavien esitysten muodossa.
– Vanaja-sali on hieno tila, joka 700-paikkaisena on kokonsa puolesta Suomen suurimpien teatterisalien joukossa. Ihannetilanteessa meillä olisi joka toinen vuosi tai jopa vuosittain siellä esitys, jonka teatteri ja Verkkis tekisivät yhdessä. Silloin me tarvitsemme yleisöä myös muualta kuin Hämeenlinnasta, Nevalainen toteaa.
– Se taas edellyttää sitä, että valitsemme ohjelmistoon valtakunnallisesti kiinnostavia teoksia ja tekijöitä. Hämeenlinnan sijainti on erinomainen Tampereeseen ja Helsinkiin nähden. Lähdetään siitä, että sen sijaan, että täältä lähdetään sinne katsomaan teatteria, sieltä tullaan Hämeenlinnaan. Siksi olisi hyvä, että meillä olisi ainakin kerran vuodessa sellainen iso vau, jota tullaan katsomaan kauempaakin, Salonius visioi.
Teatterin tämän kevään iso vau on Sudenmorsian.
– Siitä tulee visuaalisesti ja kerronnallisesti upea ja sykähdyttävä. Teos on valtavan hieno tanssillinen draama, joka on läpisävelletty kokonaistaideteos.
Omissa käsissä
Mika Nevalaisen mukaan ohjelmistojen suhteen langat tulevat olemaan Verkatehtaalla jatkossa yhä vankemmin omissa käsissä. Tämä varmistetaan satsaamalla entistä enemmän Verkatehtaan omaan tuotantoon, johon kuuluu monenlaista sisältöä dekkaritapahtumasta äitienpäiväkonserttiin.
– Jos meillä on pelkästään tilan vuokraavia tahoja, niin kulttuuritarjonta jää sen varaan mitä kiertää ja keiden kiertoaikatauluun Hämeenlinna sopii. Esimerkiksi Samuli Edelmannin Piano & laulu ei olisi tullut tänne, ellei Verkatehdas olisi ottanut sitä omaan promootioon. Sitten me tuodaan Martti Suosalon stand up -esitys yhdessä teatterin kanssa Vanaja-saliin. Teatterin tämän kevään ohjelmisto on pitkälti jo suunniteltu, mutta Pauliina tekee parhaillaan vuosia 2026 ja 2027 ja Verkkis syksyä 2025, ja yhdessä mietitään, mitä Vanaja-salissa voisi tapahtua vuonna tulevina vuosina. Erilaisten esiintyjien ja tuotantojen lisäksi Verkatehtaan yhdeksi tulevaisuuden vetonaulaksi kaavaillaan korttelia itseään.
– Tullaan nyt ensi kesänä nostamaan näitä korttelin rakennuksia ja niiden tehtaan aikaista historiaa enemmän esiin. Aika monessa kaupungissa on ollut Verkatehdas, mutta ei ole enää. On ollut aikoinaan loistava oivallus, että pidetään tämä. Meidän vastuulla on nyt pitää tämä elinvoimaisena, Nevalainen pohtii.
Uskalluksen kautta
Vallitsevien taloudellisten ja yhteiskunnallisten realiteettien valossa uusien johtajien puheet tarjonnan laajentamisesta ja isosta ajattelusta saattavat kuulostaa uskaliailta. Heidän mukaansa juuri rohkeus on kuitenkin kaiken keskiössä.
– Tässä kohtaa ei auta, että lähdetään näivettämään omaa toimintaamme. Sen sijaan pitää tehdä huolellisia suunnitelmia ja uskaltaa ajatella isosti. Meidän on hyödynnettävä koko tämän korttelin historia ja elinvoimaisuus, ja löydettävä tänne kiinnostavia sisältöjä paikallisia aiheita unohtamatta. Hämeenlinna on täynnä toinen toistaan kiinnostavampia tarinoita. Ne pitää vain löytää ja tuoda näyttämölle, Salonius tiivistää.
teksti Ossi Nyström
kuvat Miika Kangasniemi
Juttu julkaistu Arjessa mukana-asukaslehdessä 1/2025.
Lue lisää:
Hämeenlinnan Teatteri
Verkatehdas – Tapahtumatalo Hämeenlinnan keskustassa